GartnerHjælpen – når fornuften lykkes

GartnerHjælpen – når fornuften lykkes

De sidste 5 år har vi solgt mange frugter og grøntsager under konceptet GartnerHjælpen – et koncept, som ganske kort går ud på at købe og sælge de mange danske frugter og grøntsager, som ellers bliver sorteret fra hos avleren grundet skæve størrelser, skæringer eller farver.

Fra madspild til ressource

Da vores frugt- og grønt-ansvarlige tidligere besøgte de danske avlere, gjorde det ondt helt ind i maven at se de mange kilo grøntsager, som intet fejlede, blive sorteret fra alene af den grund, at de ikke levede op til de gængse, kosmetiske standarder.Der skete dengang et enormt madspild, men heldigvis ville avlerne, samlet under Gasa Nord Grønt, gerne være med til at gøre en forskel.


En hjælp til danske avlere – og til dit køkken

Vi lavede et setup, hvor vi satte de frasorterede produkter til salg hos os. Det er det setup, vi i dag kender som GartnerHjælpen – og navnet er ikke tilfældigt. De danske avlere kæmper ofte en brav kamp mod billigere udenlandske produkter, og de må derfor kæmpe med alle midler. Netop derfor virkede det også helt fjollet, at de sorterede så store mængder frugt og grønt fra – mængder, som de ikke fik penge for. Med GartnerHjælpen gav vi de danske avlere en mulighed for at få omsætning, og dermed indtjening på varer, som de før måtte sende til biogas, dyrefoder eller harve ned i jorden – det er sund fornuft.


Vores kunder har taget fremragende imod GartnerHjælpen, og år efter år stiger omsætningen. Det hænger også logisk sammen med de andre tiltag, som de professionelle køkkener gør for at lave mad på en så fornuftig måde som muligt. I det professionelle køkken gør det ikke noget, hvis rødbeden er lidt større end normalt, eller hvis blomkålen har en let gullig farve efter solens stråler. Ofte giver det faktisk køkkenet en lille fordel, for hvem vil ikke hellere skrælle en stor rødbede end en lille?


Følg med i sæsonens skæve grønt

Du kan holde øje med GartnerHjælpen i webshoppen, hvor der hele tiden kommer nye, skæve produkter til salg i takt med, at et nyt dansk produkt er i sæson. Her er der derfor en stor chance for, at en del der bliver frasorteret og solgt under GartnerHjælpen.

 

 

Se produkter fra GartnerHjælpen her.

 

GÅ TILBAGE